Kogo nazywamy cudzoziemcem.

Zgodnie z art. 3 ust. 2 ustawy o cudzoziemcach z  dnia 12 grudnia 2013 roku,  cudzoziemcem, określa się każdego, kto nie posiada obywatelstwa polskiego.

Cudzoziemiec jest zdefiniowany w ustawie krótko: spośród osób fizycznych wyróżnia go brak polskiego obywatelstwa. Pojęcie to obejmuje bardzo różnorodną grupę osób fizycznych. Przede wszystkim cudzoziemcami będą nie tylko osoby fizyczne, które posiadają obywatelstwo innego kraju, ale także osoby, które nie posiadają obywatelstwa żadnego kraju, tj. bezpaństwowcy.

Czy obywatel Unii Europejskiej to też cudzoziemiec ?

Cudzoziemcami będą też oczywiście obywatele Unii i to zarówno zgodnie z definicją traktatową, jak i przyjętą przez polskiego ustawodawcę (zob. uwagi do art. 2 pkt 2). Należy w tym miejscu jedynie podkreślić, że na gruncie prawa unijnego można wyróżnić wyłącznie obywateli Unii i nie-obywateli Unii.

Tak więc, mianem cudzoziemca możemy określić zarówno obywatela Ukrainy jak też, na przykład Republiki Federalnej Niemiec. Jednak w przypadku przekraczania granicy polsko -ukraińskiej każda z tych osób musi spełnić inne warunki aby wjechać na nasze terytorium.